Antika Dünyada Kuntika İşler

2014 Model SEO Teknikleri


Artık her yıl yeni SEO teknikleri keşfetmek, öğrenmek ve uygulamak lazım oluyor; çünkü arama motorlarının algoritmaları neredeyse yılda bir kere güncelleniyor. Tabi ki geleceği görmek mümkün değil, ancak mümkün olan bir şey varsa o da geçmişe bakarak gelecek hakkında fikir edinebileceği. Bu yüzden 2013’te SEO adına neler olmuş ve bu yıl ne olacak, gelin beraber bakalım.

Google Penguen 2.1 güncellemesi tabir-i caizse 2013 yılına damga vurdu. Neredeyse yolu SEO’dan geçen tüm web siteleri etkilendi. Çünkü bilindik tekniklerin yanlış uygulamalarına dur diyen Google, SEO çalışması yapacaklara şu emri verdi; “işinizi düzgün yapın!”

Bazı çevreler her yıl yapılan bu güncellemeleri Google’ın Adwors, yani reklam satmak için düzenlediğini ileri sürdüler. Gerçekten de Google’ın reklam pazarı muazzam büyüklükte ve SEO ile bir yere varamayanlar ya da ani dalgalanmalar yaşayanlar reklama başvurabilir. Ama bize kalırsa Google böyle hesaplar yapmaz. Güncellemelerin sebebi kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak.

Diğer dikkat çeken nokta da SEO uzmanlarının tavrı. Güncelleme sonrası siteler çakılınca herkes sanki yaptıkları çalışmalar dört dörtlükmüş ama buna rağmen siteleri düşmüş gibi Google’a kızıyor. Oysa internetin durumu ortada; ne yazık ki büyük kısmı işe yaramaz bir çöplük.

Mobil İnternetin Yükselişi

İnternetin taşınabilir olması, hayatlarımıza daha çok nüfuz etmesi anlamına geliyor. Şöyle söylersek daha anlaşılır olur; 2013 yılında 12 milyon kişi mobil internet kullanıcısıydı. Üstelik bu sayı çığ gibi büyüyor. Bu da demek oluyor ki mobil internet için yapılacak çalışmalar önem kazanıyor.

Gelelim meselenin SEO ile alakalı kısmına. Mobil aletler üzerinden en çok sosyal medya platformlarına girmeyi seviyoruz. Sosyal medyayı kullanarak SEO yapacaksınız, sitenizin mobil internet ve cihazlara göre optimize edilmesi gerektiğini unutmayın. Hatalı ya da geç açılan bir siteyi artık kimse beklemiyor!

İskandinav ırkının sonunu kullandıkları ev içi kimyasallar getirecek